Strona główna                              

Wiadomości ]

Wiadomości - sierpień 2000

 

NOWA SZKOŁA W MIKORZYNIE

Mianem szkoły wieku XXI określił burmistrz Kępna
Piotr Psikus oddany w poniedziałek w Mikorzynie gmach szkoły podstawowej i gimnazjum. Naukę w nowej szkole podejmie ponad 250 uczniów i gimnazjalistów. Docelowo szkoła może pomieścić 450 dzieci.
Na pierwszy rzut oka szkoła nie przypomina typowego budynku oświatowego. Przestronne pracownie i korytarze wymalowane w łagodnych kolorach. Szkołę wybudowano w rekordowym któtkim czasie bo w niespełna 10 miesięcy. Wszelkie założenia reformy oświaty zostały spełnione. Obie szkoły mieszczą się na oddzielnych piętrach, i dziedzińcach.
Wspólna jest jedynie sala gimnastyczna.

Pierwsze zajęcia dydaktyczne rozpoczną się już we wtorek.
ART
/SUD /  

 

 

TARGI W KĘPNIE
2000-08-23
W pierwszych dniach września w Kępnie odbędą się
I. Powiatowe Targi Przemysłu Meblowego i Przedsiębiorczości. Zdaniem Marka Fronia - kierownika Wydziału Promocji kępińskiego Starostwa - organizatorom przedsięwzięcia zależy na pokazaniu integracji branży meblarskiej z wieloma dziedzinami pokrewnymi. Region Kępna od lat uznawany jest jako "zagłębie przemysłu meblowego". W tej dynamicznie rozwijającej się dziedzine gospodarki zatrudnionych jest kilkanaście tysięcy osób.
Tutaj tez zaopatrują się kontrahenci z całego niemal kraju jak również z Czech i zza wschodniej granicy. /SUD /
 

 

POŁAMANE DRZEWA, ZALANE PIWNICE
2000-08-22
Po ulewnych deszczach i wyładowaniach atmosferycznych jakie przeszły nad naszym regionem -służby porządkowe
miały pełne ręce roboty. W Słupi pod Kępnem na drodze krajowej nr 43 straż usuwała powalone drzewo, które zatarasowało swobodny przejazd.
W miejscowości Salamony gmina Ostrzeszów gaszono pożar. Ta noc okazała sie także ciążka dla strażaków z Wieruszowa gdzie było aż 9 zdarzeń: m.in gaszono pożar suszarni Zakładów Płyt Wiórowych, pompowano wodę w bolesławieckiej hydrofornii, gaszono pożar drewnianej stodoły
w Hojnach ,usuwano także powalone drzewa.
Jak poinformował radio SUD st. kapitan Henryk Seluga z-ca komendanta PSP w Namysłowie tam także nie obyło się bez interwencji straży - usuwano drzewa z jezdni dróg krajowych, wypompowywano wodę.
Miejmy nadzieje,że tego rodzaju wyładowania atmosferyczne nie będą nawiedzały nas często. /SUD /

 

 

POLICJANT NIEWINNY !?
2000-08-18

Prokuratura Rejonowa w Kępnie umorzyła śledztwo przeciwko komendantowi perzowskiego komisariatu policji. Zarzucano mu czynną napaść na kontrolującego go naczelnika jednego z wydziałów komendy powiatowej.
Sprawą zajmie się Prokuratura Okręgowa w Kaliszu

Przypomnijmy do zdarzenia doszło w nocy z 5 na 6 marca tego roku. Do miejscowego komisariatu przybył naczelnik wydziału prewencji komendy powiatowej nadkom. Tadeusz Mąka w celu przeprowadzenia rutynowej kontroli. Okazało się, że od przebywającego wówczas na służbie komendanta komisariatu czuć było alkoholem.
W organizmie wykryto ponad 2 promile alkoholu-mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kaliszu Janusz Walczak
Podczas kontroli doszło do szarpaniny, w której ucierpiał naczelnik prewencji. Komendantowi komisariatu postawiono zarzut użycia siły wobec kontrolującego go oficera. Ten jednak odrzucił oskarżenia. Tłumaczył się chorobą. A tak duża ilość alkoholu w organizmie spowodowana była spożyciem mieszaniny sporządzonej ze spirytusu, pieprzu i wody, co miało uśmierzyć bóle żołądka. Prokuratura Rejonowa w Kępnie nie dopatrzyła się więc znamion przestępstwa w zachowaniu pijanego policjanta i umorzyła śledztwo. Poszkodowany złożył zażalenie na decyzję miejscowego prokuratora. Sprawą zajmie się teraz Prokuratura Okręgowa. Równocześnie prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne wobec komendanta komisariatu.
ART
/SUD /

 

 

JAKA PRZYSZŁOŚĆ DWORCA PKP W KĘPNIE?

2000-08-16

Kępiński dworzec PKP jest jednym z dwóch dwu poziomowych w Polsce, w którym krzyżują się cztery kierunki świata. Mimo swej oryginalności, nietypowe zabudowy dworcowe mogą już wkrótce przestać istnieć. Jaka więc przyszłość kępińskiego dworca PKP?
Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych mówią, że przyszłość kępińskiego dworca kolejowego jawi się w czarnych kolorach. Placówka wymaga remontu, na który kolej nie ma pieniędzy. Wybudowano go w 1872 roku. Przez lata Kępno było jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w tej części kraju. Krzyżują się tu szlaki komunikacyjne Kluczbork - Poznań oraz Herby Nowe - Oleśnica.
Kiedy ruch pociągów był tutaj większy zdarzało się, iż z peronu dolnego i górnego o tej samej godzinie odjeżdżały pociągi do tej samej miejscowości.
Mimo nietypowości architekturalnej dworzec umiera. Znajduje się on na liście zabytków klasy 0. Remontu wymaga przede wszystkim część przeznaczona dla podróżnych. Kolej niestety nie ma pieniędzy. W 1993 roku natomiast kosztem 1.100 tys. zł wyremontowano część administracyjną
Kolejny remont pozostaje jedynie pobożnym życzeniem.
/SUD /

 

 

NIEBEZPIECZNE ZABAWY!

2000-08-14

Pozostawiony bez opieki 2 letni chłopiec potrącony został przez samochód osobowy. Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 20 w Pieczyskach pod Wieruszowem. Na jednej z prywatnych posesji obok zaparkowanego na małym wzniesieniu wolkswagena golfa bawiła się trójka dzieci. Jedno z nich zepchnęło pojazd z górki. W samochodzie nie był zaciągnięty hamulec ręczny. Samowolnie poruszając się najechało na bawiącego się 2-letniego chłopca. Dziecko natychmiast przewieziono na oddział chirurgii dziecięcej szpitala w Wieluniu.
-Dziecko przejdzie kilka specjalistycznych badań-powiedział radiu SUD ordynator oddziału chirurgii dziecięcej szpitala w Wieluniu dr Zbigniew Łukanowski.
Policja bada przyczyny zdarzenia. Osobą odpowiedzialną za zdarzenie będzie najprawdopodobniej kierowca auta, który pozostawił samochód bez wcześniejszego zabezpieczenia.
ART
/SUD/

 

 

29 LATEK ROZBIŁ SIĘ O NACZEPĘ!
2000-08-12
29 letni mężczyzna z ciężkimi ranami głowy i klatki piersiowej przewieziony został do szpitala w Wieluniu, po tym jak rozpędzonym Fordem Escortem uderzył w wyjeżdżający z drogi podporządkowanej ciągnik z naczepą. Zdarzenie miało miejsce wczoraj kilka minut przed północą w Osieku pod Wieruszowem. Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi. Przyczyną wypadku było najprawdopodobniej słabe oświetlenie naczepy oraz zbyt szybka jazda samochodu osobowego. /SUD/

 

 

ZWIERZĘTA SPRAWCAMI WYPADKÓW
2000-08-12
Coraz częściej dochodzi do wypadków i kolizji drogowych, których sprawczyniami są...sarny! Zwierzęta śmielej poruszają się po mało uczęszczanych drogach. I niestety czasami dochodzi do bezpośredniej konfrontacji. Zwierzęta zazwyczaj ginął, pozostawiając rozbite pojazdy. Straty materialne mogą osiągać wiele tys. zł.
/SUD/

 

 

UWŁASZCZENIE TO - KIEŁBASA PRZEDWYBORCZA
2000-08-11

"Kiełbasa przedwyborcza" tak określiła ustawę uwłaszczeniową senator Genowefa Ferenc. Jej zdaniem społeczeństwo karmione jest pustymi hasłami, a nie faktami związanymi z projektem ustawy rządowej.
W obecnej sytuacji społeczeństwa nie stać, na wiele podstawowych rzeczy, a tym bardziej na opłacenie remontu uwłaszczonych mieszkań. Senator zwróciła uwagę na specyfikę podziału "cudzej własności czego nie powinno robić się w ustawach. Teraz musimy poczekać na decyzję sejmu i podpis prezydenta.
IPW /SUD/

 

 

DYREKTOR KOSiR-u CZY KOSKiR-u?
2000-08-11
Wybór nowego dyrektora KOSIR-u zakwestionowal wczoraj radny Jan Sienkiewicz. Uwaza on, ze nowo powolany dyrektor bedzie szefowal Kepinskim Osrodkiem Sportu i Rekreacji, a nie Kepinskim Osrodkiem Sportu Kultury i Rekreacji. Zdaniem radnego Sienkiewicza nadanie nowych kompetencji powinno nastapic jeszcze przed wyborem dyrektora, a nie po. Radzie Miasta i Gminy zarzucil brak rozsadku, przystajac na taka propozycje zarzadu Kepna.
Projekt uchwały dotyczył zmiany statutu. Mówi on między innymi o podziale pieniędzy na placówki kulturalne takie jak muzeum czy biblioteka, przez szefa Kępińskiego Ośrodka Sportu Kultury i Rekreacji.
Tymczasem członkowie zarządu miasta odpierają  jakiekolwiek zarzuty za strony radnego. Twierdzą bowiem, że już podczas konkursu jednym z wymogów było zagadnienie kultury. 
/SUD/

powrót na górę strony

copyright © 2000-2002 Yark.pl  SEVEN